ارزآوری پارس جنوبی، بیش از 235میلیارددلار

عضو مجمع نمایندگان استان بوشهر با اشاره به تاسیسات عظیم نفت و گاز در این استان و با توجه به اینکه میدان مشترک پارس جنوبی باعث ارزآوری بیش از 235 میلیارد دلار شده است، از سهم ناچیز اشتغال نیروهای بومی در پارس جنوبی انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد مهدی پورفاطمی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 26 آبان‌ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، افزود:‌ لازم است علی‌رغم گذرزمان، فاجعه رخ داده در حج امسال را به همه داغ‌دیدگان به ویژه خانواده‌های داغدار حجاج هم استانی‌های خود تسلیت عرض می کنم و از دولت خواستاریم تا رسیدن به نتیجه مطلوب این مهم را پیگیری کنند.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: خرسندم که در دولت به عمل پوشاندن یکی از وعده‌های به حقی که به مردم داده‌اند یعنی حذف و لغو تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران باتکیه بر عقلانیت و منطق توفیق یافته است لذا به نمایندگی از مردم بر خود واجب می دانم از دولت به ویژه تیم مذاکره کننده به ویژه شخص وزیر امور خارجه تشکر و قدردانی کنم و صدالبته این همه حاصل نمی‌شد مگر با هدایت، رهنمودها و پشتیبانی مقام معظم رهبری که تدبیر خالصانه خود به محضر ایشان را نیز تقدیم می کنم.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری مشکلات حوزه انتخابیه خود، افزود:‌ علی‌رغم وجود تاسیسات عظیم نفت و گاز در استان بوشهر با توجه به اینکه منطقه پارس جنوبی از مناطق مهم و تاثیرگذار در صنعت نفت کشور محسوب می‌شود و طی 15 سال گذشته محصولات گازی  تولید و صادرشده و همچنین میدان مشترک پارس جنوبی باعث ارزآوری بیش از 235 میلیارد دلار شده است اما متاسفانه سهم واقعی اشتغال نیروهای بومی با وجود مصوبه‌های مختلف دولت مبنی بر استخدام 50 درصد نیروهای بومی و داشتن تخصص و گذراندن مهارت‌های فراوان و مهارت آموزی توسط بومی‌ها در این منطقه بسیار ناچیز است.

وی یادآور شد:‌ علی‌رغم وجود تاسیسات عظیم نفت و گاز در پارس جنوبی، طی 15 سال گذشته بیش از 235 میلیارد دلار ارزآوری داشته اما متاسفانه سهم واقعی اشتغال نیروهای بومی با وجود مصوبات دولت مبنی بر استخدام 50 درصد نیروهای بومی، بسیار ناچیز و فقط 16 درصد است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: ساکنان مناطق مختلف بوشهر به واسطه وجود یکی از بزرگترین مناطق تولید انرژی جهان و مهمترین پایگاه اقتصادی کشور در استان‌شان باید زندگی مرفه و بدون دغدغه‌ای داشته باشند اما از این خوان گسترده به جای سود پتروشیمی، دود پتروشیمی عایدشان می‌شود به طوری که آلودگی هوا نفس مردم منطقه را به شماره انداخته و محیط زیست منطقه را با بحران مواجه کرده است.

پورفاطمی یادآور شد: بر این اساس از دولت درخواست داریم تا به اشتغال نیروهای بومی در منطقه پارس جنوبی به ویژه در دوران حذف تحریم‌ها و حضور شرکت‌های خارجی در منطقه توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی به نقش استان بوشهر در صنعت کشاورزی اشاره کرد و گفت: متاسفانه نخلداری در بوشهر در معرض نابودی است و هزینه‌های بالای تولید و پایین بودن قیمت خرما کمر کشاورزان را شکسته، سوال اینجاست چرا صداوسیما در کنار تبلیغ کالاهای مضر و بیماری‌زا نظیر انواع چیپس و پفک و فست‌فود، برنامه‌ای برای آگاهی مردم از اهمیت خرما در سبد غذایی‌شان ندارد؟

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش می‌تواند از خرما برای تغذیه مدارس استفاده کنند، گفت که به زودی طرحی را با همکاری سایر نمایندگان مناطق خرماخیز کشور در همین رابطه ارائه خواهد کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: پرداخت حق نوار مرزی به فرهنگیان، تعیین‌تکلیف راه‌آهن بوشهر- شیراز و تقویت اقتصادی مناطق مرزی را از دولت درخواست دارم.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار